XII SPOTKANIA WARMIŃSKIE

Czytaj więcej...Za nami XII Spotkania Warmińskie w Gietrzwałdzie. W tym roku impreza trwała tylko jeden dzień (20 sierpnia). Organizatorzy skoncentrowali się na muzyce ludowej i folkowej. Jak co roku nie zabrakło straganów z regionalnym jedzeniem (mięsa, sery, ciasta) oraz z rękodziełem, były także atrakcje dla dzieci. Imprezę poprowadzili Renata Krasowska-Jokniene z Litwy oraz Wojciech Gudaczewski - szef promocji w gminie Gietrzwałd. W programie różnorodne i ciekawe występy artystyczne. Jako pierwszy na scenie pojawił się: niewidomy Szymon Wasiłowicz z Krakowa z piosenką "New York, New York" Franka Sinatry. Szymon zaśpiewał jeszcze później  kilka słynnych standardów jazzowych. Następnie jeden ze swoich trzech tańców wykonała Grupa Taneczna OSA z Niemenczyna. Kolejny punkt programu to żywiołowy spektakl muzyczny "Zalicanie i Kochanie"  Zespołu Ludowego "Mozaika" z Miłomłyna, który publiczność nagrodziła śpiewem i gromkimi brawami. Artyści częstowali widzów słodkimi racuchami.

Współpraca z Muzeum Etnograficznym w Niemenczynie

Czytaj więcej...Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie podpisał porozumienie o współpracy z Muzeum Etnograficznym w Niemenczynie (Litwa). Dzięki tej współpracy do Gminy Gietrzwałd będą przyjeżdżać zespoły artystyczne i wystawy z Wileńszczyzny. Nawiązanie współpracy z ośrodkami kultury z Litwy jest częścią planu promocji gminy Gietrzwałd poza granicami kraju. W ten sposób będzie można promować tradycje i kulturę warmińską na Wileńszczyźnie oraz prezentować twórczość polskich zespołów z Rejonu Wileńskiego na Warmii. Muzeum w Niemenczynie zarządza kilkunastoma filiami na terenie samorządu wileńskiego. Podpisanie porozumienia było możliwe dzięki wieloletniej współpracy zarówno na płaszczyźnie samorządowej a także z organizacjami pozarządowymi.

Święta Ziemia Lubawska i Łążyńska

Czytaj więcej...W środę 26 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się wernisaż oraz spotkanie autorskie - Święta Ziemia Lubawska i Łążyńska w impresjach Józefa Zbigniewa Polaka. Gościem specjalnym wystawy był Piotr Rydel – właściciel kolekcji i inicjator przedsięwzięcia, który krótko przypomniał historię Ziemi Lubawskiej oraz przedstawił kulisy powstania albumu "Święta Ziemia Lubawska i Łążyńska". Pan Józef Zbigniew Polak opowiedział natomiast o swoich szkicach, o swoim dorobku artystycznym, projektach architektonicznych oraz o ginących zabytkach.

Józef Zbigniew Polak (ur. 25 maja 1923 w Łomży) – żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, architekt, malarz. W okresie aktywności zawodowej pracował w licznych pracowniach projektowych: Praga (1947), Paryż (1957), Bruksela (1959), Kabul (1967–1970), Chicago (1971-1974), Dubaj (1976-1977), Trypolis (1980–1981) i Karaczi (1982).

Spotkanie z Grzegorzem Kasjaniukiem

Czytaj więcej...W piątek 30 czerwca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie pt. „160 objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie - historia, legenda, czy aktualne przesłanie Maryi dla Polski i Polaków na trudne czasy?” – z Grzegorzem Kasjaniukiem rozmawiał Krzysztof Kozłowski – pisarz, poeta, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”. Grzegorz Kasjaniuk to autor książki „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”, dziennikarz, publicysta i ewangelizator. Związany z Polskim Radiem Olsztyn S.A. Podczas spotkania w Gietrzwałdzie opowiedział o swoim nawróceniu, o historii objawień, rodzinie Samulowskich i dalszych losach wizjonerek: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. (Fot. Dariusz Całka)